Dieta bezglutenowa

 healthy-gulay-1042455-m (1)

Dieta bezglutenowa nie jest łatwa w stosowaniu – jak sobie radzić?

Należy uważać na to, aby nie jeść produktów, które w oczywisty sposób zawierają gluten, ale także należy prześwietlić szereg innych na obecność glutenu w postaci ukrytej. Wszystko to sprawia, że nasze codzienne życie może być naprawdę uciążliwe i niestety kończy się stwierdzeniem, że dieta całkowicie bez glutenu nie może być kontynuowana. Dlatego wystarczy jeść jak najmniej produktów, w których może być gluten, aby dobrze się czuć.

Produkty bez glutenu- które wybrać?

Przykładem takiego produktu, w którym może być gluten, mimo że generalnie nie powinno tam go być jest owiec, którego uprawy mogą być niestety zanieczyszczone zbożami, w których gluten już jak najbardziej istnieje. Osoby, które muszą jeść produkty nie zawierające glutenu to osoby, które cierpią na celiakię. Gluten to białko, które nie jest absorbowane przez osobę, która cierpi na tę chorobę.

ptit-dej-3-842676-m

Dieta to podstawa w walce z celiakią

Jeśli będziemy przestrzegali zasady, że produkty zawierające gluten są nie dla nas, wówczas możemy po jakimś czasie usunąć ze swojego organizmu nietolerancję na gluten. Wynika z tego prosty wniosek, że na celiakię chorują głównie osoby, które w pewnym momencie życia miały nadwyżkę glutenu w organizmie. Istnieją także przypadki, kiedy brak tolerancji na gluten jest nie do usunięcia i produkty bezglutenowe muszą być przez nas spożywane do końca życia.

Jakie produkty są bezpieczne?

Z reguły bezpieczne będą najróżniejsze odmiany ryżu, a także te, które zbudowane są z mąki kukurydzianej, sojowej, a także z gryczanej. Osoby, które nie mają tolerancji glutenu, mogą jeść bez problemu wszelkiego rodzaju orzechy, a także soczewica, ziarna słonecznika, oleje słonecznikowe.

rice-pudding-1313376-m

Zdrowe produkty bez glutenowe

Produkty, w których nie powinno być glutenu, ale znajduje się on tam niestety czasami przez przypadek, to przede wszystkim produkty, które mogą nabyć gluten w wyniku nieprawidłowej obróbki, podczas której gluten może się do nich dostać. Tak jest w sytuacji,gdy produkty są mielone w młynach i w tych samych miejscach przechowywane są produkty bez glutenu, jak i produkty z glutenem.

 

Dodaj komentarz