Jakie są korzyści regularnych kontroli stomatologicznych?

Jakie są korzyści regularnych kontroli stomatologicznych?

Nawet osoby, które dbają o zdrowie, miewają problem z regularnymi kontrolami stomatologicznymi. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto pamiętać o ich systematycznym wykonywaniu.

Kontrole stomatologiczne — jaki jest ich cel?

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa są kluczem do utrzymania zdrowia jamy ustnej. Jak możemy przeczytać na stronie dentysta Nova Dent, kontrolna wizyta u stomatologa ma przede wszystkim charakter diagnostyczny — pozwala na szybkie zlokalizowanie pojawiających się ognisk próchnicy.

Warto pamiętać, że wiele z nich znajduje się w miejscach dla nas niewidocznych, do których jednak bez problemu dotrze dysponujący odpowiednim sprzętem specjalista. W trakcie wizyty skontroluje on również stan błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł oraz sprawdzi, czy nie pojawiły się u nas problemy ze zgryzem lub nadmiernym ścieraniem szkliwa. Umożliwi to wykrycie problemów i wdrożenie odpowiedniej terapii.

Dlaczego regularne kontrole stomatologiczne są ważne?

Regularne wykonywanie kontroli stomatologicznych jest istotne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest możliwość szybkiego wdrożenia leczenia. Wcześnie wykryte ogniska próchnicy mogą zostać z łatwością usunięte, a skala ingerencji dentysty w tkankę zęba będzie przy tym minimalna. Oszczędzi nam to nieprzyjemnych doznań w przyszłości.

Drugim powodem jest ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań schorzeń jamy ustnej, niekorzystnych dla całego organizmu. Mało osób zdaje sobie na przykład sprawę, że skutkiem nieleczonej próchnicy bywa cukrzyca, nadciśnienie oraz wiele innych chorób układu krążenia. Może też wystąpić zależność odwrotna: zmiany w jamie ustnej mogą być efektem schorzeń ogólnoustrojowych. Regularne kontrole u stomatologa pomogą w ich wykryciu.

Kontrole stomatologiczne — jakie zabiegi może wykonać dentysta w ich trakcie?

Kontrola stanu uzębienia może być również okazją do przeprowadzenia zabiegów higienizacyjnych. Są one ważnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej — pozwalają na usunięcie kamienia, osadów i przebarwień, z którymi nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie w trakcie zwykłego mycia zębów.

Częścią wizyty może być fluoryzacja. Jej efektem jest wzmocnienie szkliwa, chroniącego nasze uzębienie przed próchnicą. W trakcie badania wykonywane są też procedury stricte estetyczne, takie jak polerowanie zębów, które pozwala uzyskać jaśniejszy ich odcień i przydaje uśmiechowi blasku.

Jak często powinny odbywać się kontrole u stomatologa?

Aby kontrole stomatologiczne przyniosły nam korzyści, powinny być wykonywane regularnie. Najczęściej przyjmuje się przy tym, że optymalny odstęp pomiędzy nimi wynosi 6 miesięcy. Nieco częstsze powinny być kontrole uzębienia u dzieci i młodzieży.

Odrębną kwestią są wizyty w trakcie procedur stomatologicznych, takich jak wybielanie zębów czy leczenie kanałowe — w tym wypadku terminy wyznacza dentysta. Oczywiście wszystko to nie dotyczy sytuacji nagłych: jeżeli dokucza nam ból zęba, widzimy pojawiające się zaczątki próchnicy lub uszkodzenia plomby, powinniśmy zareagować jak najszybciej.

Dodaj komentarz