Psycholog Mokotów - Psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak

W jaki sposób leczyć uzależnienie?

Leczenie uzależnień jest coraz bardziej popularne, co może świadczyć o coraz większej świadomości społeczeństwa w zmaganiu się z nałogami. Taki rodzaj terapii może odnosić się do wszystkich rodzajów uzależnień, od narkomani do zakupoholizmu. Należy jednak zastanowić się, jakie powinny być kroki osoby uzależnionej oraz rodzaj leczenia w drodze do wyjścia z nałogu.

Postawienie diagnozy

Życie jest coraz bardziej stresujące, chcemy dobrze wypaść w pracy, wywiązać się ze swej roli w życiu prywatnym, pijemy coraz częściej bądź zażywamy szkodliwe substancje, żeby chociaż przez chwilę się odstresować. Psychoterapeuta pomoże nam odnaleźć odpowiedź, czy mamy już poważny problem, czy jesteśmy uzależnieni.  

Decyzja o odwyku

Organizm, który przyjmuje wiele szkodliwych substancji, ulega zatruciu. Większość osób trafiających na detoksykację jest w stanie krytycznym, niejednokrotnie trafiają tam po tym, jak zostali odratowani. Odtrucie powinno odbywać się w bezpiecznych warunkach, przy pomocy specjalisty i odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia uzależnień jest psychoterapia w nurcie psychodynamicznym. Jej temat można zgłębić na stronie: http://jazzrockcafe.pl/psychoterapia-uzaleznien-w-nurcie-psychodynamicznym/, gdzie opisany jest przebieg terapii oraz efekty, których można oczekiwać po jej zakończeniu. Podczas tego rodzaju leczenia terapeuta nie zawęża swoich działań wyłącznie do pomocy w odstawieniu danej używki, ale również analizuje przeżycia i relacje chorego poszukując bodźca, który popchnął pacjenta w kierunku uzależnienia.

Dlaczego osoba uzależniona potrzebuje pomocy terapeuty? 

Alkoholik oraz narkoman to osoby, które straciły kontrolę nad własnym życiem, bez pomocy z zewnątrz nie dadzą rady z nałogiem, który niszczy ich życie. Alkoholik będzie nim do końca swych dni, podobnie jak narkoman, jednak mogą skutecznie zaleczyć swój problem. Potrzebna będzie dawka motywacji, nauczenie się siebie i poznanie mechanizmów działania, a w końcu samoakceptacja, faktu, że jest się chorym człowiekiem. 

W jaki sposób leczyć alkoholizm i narkomanię? 

Leczenie uzależnień powinno odbywać się przede wszystkim pod okiem terapeuty uzależnień. Typy terapii, które znajdują zastosowanie to:

1) ośrodek terapii uzależnień, państwowy lub prywatny;

2) państwowe poradnie z terapią grupową, czyli tzw. oddział dzienny;

3) prywatne poradnie z terapią grupową, gdzie odbywają się spotkania kilka razy w tygodniu;

4) terapia indywidualna, państwowo bądź prywatnie;

5) spotkania wspólnot 12-krokowych – Anonimowi Alkoholicy, Anonimowi Narkomani;

Ośrodek terapii uzależnień łączy kilka procesów terapeutycznych, posiada ściśle określony tryb dnia i pracy. Ważnym aspektem jest dobór właściwego ośrodka leczenia uzależnień, zanim zdecydujemy się na jeden z nich, zapoznajmy się z informacjami na jego temat oraz opiniami.

Czym jest terapia uzależnień i czy każdy pacjent może w niej wziąć udział? 

Terapia uzależnień ma za cel, pomóc pacjentowi z uporaniem się z nałogiem, opiera się na różnego rodzaju oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Terapia kojarzy się z oddziałem zamkniętym, jednak można ją przebyć również w trybie dziennym. Na terapiach, możemy leczyć każdego rodzaju uzależnienia. Pacjent, który chciałby zacząć leczyć swoje uzależnienie, może po prostu udać się do poradni leczenia uzależnień i tam zapisać się na wizytę. Do leczenia w warunkach stacjonarnych skierowanie będzie potrzebne, dokument ten wystawić może np. lekarz medycyny rodzinnej czy psychiatra.

Dodaj komentarz