Jak zacząć przygodę z grą Warhammer 40K?

Warhammer 40K to jedna z najpopularniejszych gier bitewnych. Jej historia zaczęła się w 1987 roku i trwa do dziś. Obecnie gracze mogą cieszyć się już 10. edycją. W grze dostępne są 24 frakcje, a każda z nich dysponuje wieloma różnymi jednostkami. Od czego zacząć swoją przygodę? Jakie figurki kupić na początek, a czego lepiej unikać? Przekonajmy się.

Czym jest i na czym polega Warhammer 40K?

Gra w Warhammer 40K polega na symulowaniu starć armii przy pomocy figurek. Łączy w sobie elementy znane z gier RPG i planszówek. Każdy gracz dysponuje własną armią – dostępne są 24 frakcje. Można je podzielić na:

  •  regularne siły Imperium,
  • zakony Kosmicznych Marines,
  • wyznawców Chaosu,
  • rasy Obcych.

Każda jednostka ma swoją wartość punktową. Gracze umawiają się co do obowiązującego limitu punktów i tworzą listy armii jeszcze przed rozgrywką. Najczęściej gra się na 1000 lub 2000 punktów. Pozwala to na wystawienie od kilku do kilkunastu jednostek. Każda z nich może składać się z 1 lub nawet 20 modeli. Gracze mogą wystawiać także potwory, pojazdy i legendarnych bohaterów.

Od jakiego zestawu zacząć grę w Warhammera 40K?

Od ilości dostępnych opcji może się zakręcić w głowie. Przygodę z Warhammer 40K można zacząć na kilka sposobów.

  • Znalezienie lokalnego sklepu i poproszenie o wprowadzenie.
  • Kupienie zestawu startowego.
  • Zaczęcie od lżejszego formatu Combat Patrol.
  • Ułożenie listy armii i kupienie wszystkich wymaganych jednostek.

Najprostsza jest oczywiście pierwsza opcja, ale mogą z niej skorzystać tylko osoby, które mają taki sklep w swojej okolicy. Zestawy startowe przeważnie zawierają dwie niewielkie armie oraz zestaw potrzebnych akcesoriów. Dzięki nim można miękko wejść w rozgrywkę i poznać zasady, ale gracz nie będzie miał możliwości wyboru armii.

Ciekawą opcją jest format Combat Patrol. Każda armia dysponuje takim gotowym zestawem. Zasady w tym formacie są uproszczone i można je znaleźć w internecie. To świetny sposób, żeby nauczyć się grać. Zwykle figurki z Combat Patrolu mają wartość 400-500 punktów, a więc wystarczy dokupić kilka jednostek lub drugi zestaw, żeby grać na 1000 punktów.

Czy trzeba znać lore, żeby grać w Warhammera 40K?

Świat Warhammera 40K to nie tylko figurkowa gra bitewna. Każda frakcja ma swoją historię, która ewoluuje w kolejnych edycjach gry. Zainteresowani mogą zapoznać się z niezwykle bogatym tłem fabularnym praktycznie dla każdej jednostki. Znaleźć można książki, filmy i gry komputerowe, których akcja osadzona jest w uniwersum Warhammer 40K.

Znajomość tła fabularnego nie jest jednak wymagana, żeby grać. Najważniejsze jest posiadanie figurek, potrzebnych akcesoriów oraz znajomość zasad. Nie można też zapomnieć o kompanach do gry – wybierając zestaw startowy, można od razu zacząć zabawę we dwóch.

Dodaj komentarz