Wizyta u psychiatry z zaburzeniami w Nowym Sączu

Kiedy warto iść do psychiatry? Objawy, których nie należy bagatelizować

Decyzja o zapisaniu się na konsultację psychiatryczną nie zawsze jest łatwa. Nie warto jednak nadmiernie odkładać jej czasie. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą bowiem rzutować na naszą codzienność, utrudniając, a czasem nawet uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Których objawów z pewnością nie wolno bagatelizować? Poznaj najważniejsze sygnały alarmowe, które powinny skłonić Cię do wizyty w gabinecie psychiatrycznym.

Co mogą sygnalizować zaburzenia snu?

Bezsenność to dolegliwość, z którą zmaga się znaczna część społeczeństwa. Może ona być związana z nadmiarem bodźców, ciągłym pośpiechem, spożywaniem kofeiny czy korzystaniem z telefonu przed zaśnięciem. Zaburzenia snu to jednak również objaw znacznie poważniejszych dolegliwości. Mowa tutaj chociażby o depresji, która może objawiać się m.in. uczuciem ciągłego zmęczenia, nieustannym brakiem energii i częstym wybudzaniem się. Takie problemy wymagają kompleksowej oceny, również przez psychiatrę. Ofertę wsparcia w tym zakresie znajdziesz na stronie www.novaemocja.pl, na którą przeniesiesz się po kliknięciu w podany link. Do Gabinetu psychiatrycznego Nova Emocja w Nowym Sączu znajdującego się pod adresem Zygmuntowska 15/2, można umówić się dzwoniąc na numer 725 705 200. Podobnie jak na konsultacje psychiatryczne w innych miastach, mogą zgłaszać się zarówno dorośli, jak i dzieci, u których zaburzenia snu mogą także sygnalizować poważniejsze problemy.

Dlaczego nie warto lekceważyć uczucia bezsilności?

Uczucie bezsilności może towarzyszyć nam w różnych sytuacjach. To m.in.:

  • choroba bliskiej osoby,
  • utrata pracy,
  • rozpad związku,
  • problemy rodzinne.

Ważnym sygnałem alarmowym powinna być jednak sytuacja, gdy taka bezsilność zupełnie nas przytłacza, odbierając chęć do działania. Ważnym źródłem informacji o tym, co zrobić w takim przypadku, jest strona https://pacjent.gov.pl/opieka-psychiatryczna, gdzie znajdziesz cenne wskazówki dla osób w kryzysie psychicznym i ich bliskich. Warto zapoznać się z nimi, by w pełni zrozumieć, kiedy specjalistyczne wsparcie jest niezbędne i dowiedzieć się, gdzie je znaleźć. Bezsilność może być bowiem nie tylko chwilowym nastrojem, ale również wyraźnym sygnałem mówiącym, że nasza psychika potrzebuje profesjonalnego wsparcia.

Wizyta u psychiatry Szczepana Ligary w Nowym Sączu

Które problemy z odżywianiem wymagają pomocy specjalisty?

Do psychiatry bardzo często trafiają także osoby, borykające się z różnego rodzaju problemami z odżywianiem. To właśnie one leżą u podstaw:

  • anoreksji – czyli zaburzonego obrazu postrzegania własnego ciała, co  w konsekwencji prowadzi do zbyt dużego ograniczenia ilości spożywanych posiłków,
  • bulimii – sprowadzającej się do wymuszania wymiotów i głodówek, a także nadmiernego przyjmowania pokarmów, połączonego jednocześnie z panicznym lękiem przed przytyciem.

Oba przypadki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a często nawet życia. To właśnie dlatego należy umówić się na wizytę z psychiatrą już w momencie pojawienia się ich pierwszych objawów. Mowa tutaj przede wszystkim o obsesyjnym liczeniu kalorii, nagłej utracie masy ciała i poczuciu winy, towarzyszącym spożywaniu posiłków.

Jak rozpoznać atak paniki?

Pierwszy atak paniki często pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Towarzyszą mu takie objawy, jak:

  • uczucie duszności i braku możliwości złapania oddechu,
  • zawroty głowy lub mdłości,
  • drżenie całego ciała,
  • przyśpieszone bicie serca,
  • lęk przed śmiercią.

Taki atak może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut. Jego pojawienie się to wyraźny sygnał, który wskazuje na konieczność konsultacji psychiatrycznej. Bagatelizowanie takich objawów może przyczynić się do sukcesywnego pogarszania stanu zdrowia psychicznego, co doprowadzi w efekcie do nasilenia lęków. Psychiatra zaproponuje z kolei odpowiednie leczenie, które – w połączeniu z terapią – znacznie porowi jakość życia i przywróci równowagę psychiczną.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś(-aś) się nad wizytą u psychiatry?





Dodaj komentarz