weterynarz Rzeszów

Czyszczenie zębów u psa – jak zadbać o uzębienie pupila?

Wśród właścicieli psów jest coraz większa świadomość w zakresie dbania o uzębienie swoich pupili, jednak bardzo dużo z nich nie wie, jak dokładnie powinno się to robić. Higiena psiego uzębienia jest bardzo ważna, a temat często zostaje przez właścicieli bagatelizowany. Brak higieny to nie tylko nieprzyjemny zapach z pyszczka psa, ale również inne powikłania. Brak higieny może wywołać pojawienie się kamienia nazębnego, a bakterie znajdujące się w kamieniu mogą być źródłem zakażenia, które doprowadzić może nawet do problemów z sercem czworonoga. Dlatego by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych należy dbać o higienę uzębienia naszego pupila. Szczególnie narażone na problemy związane z uzębieniem są psy małych ras m.in. maltańczyki, yorkshire terier, pekińczyki, shi tzu.

weterynarz całodobowy

Jak powstaje kamień nazębny?

Na zębach znajduje się ślina i bakterie, które tworzą płytki nazębne. Jest to fizjologiczny i w pełni naturalny proces. Podczas spożywania przez psa swoich ulubionych przysmaków, zęby czyszczą się mechanicznie, ale w przypadku psów, które nie mają jak zetrzeć tego osadu pojawia się problem. Jeśli pies jest głównie karmiony miękką karmą i zaniedba się higienę zębów to płytka nazębna ulegnie mineralizacji. Powoduje to odkładanie się na niej soli mineralnych, które prowadzą do powstawania kamienia. W przypadku pojawienia się kamienia, możliwe jest dojście do zakażeń innych narządów. Dlatego lepiej zainwestować trochę czasu i energii w odpowiednią higienę, aby zapobiec intensywnego leczenia i cierpienia swojego pupila. Kamień podrażnia dziąsła, co prowadzi do stanów zapalnych czego skutkiem może być odsłonięcie szyjek zębowych czy problem z cofaniem się dziąseł, co w efekcie prowadzi do wypadania zębów.

Objawy, których nie warto lekceważyć

Jeśli u swojego pupila odczuwasz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej lub obecność brązowego osadu na zębach to już informacja dla Ciebie, że warto udać się na wizytę do weterynarza. Innym objawem może być również nadmierne ślinienie i apatia względem jedzenia. Na wizycie dostaniesz wskazówki jak dbać o uzębienie swojego psa i warto się do nich zastosować, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jak dbać o uzębienie psa?

Jedną z metod dbania o uzębienie jest stosowanie specjalnej pasty dla psów i szczoteczki. Czyli prosty zabieg, który każdy człowiek wykonuje kilka razy dziennie. Ten sposób najlepiej wdrażać juś u szczeniaka, by pies przyzwyczaił się do pielęgnacji. Kolejnym sposobem i za razem najprostszym w zastosowaniu jest użycie płynów, które dodaje się do miski z wodą, którą pije pies. Preparaty te skutecznie neutralizują brzydki zapach z pyska, a także ograniczają wytwarzanie się kamienia nazębnego. Można również zakupić preparat, który ma konsystencję żelu i nakładać go bezpośrednio na dziąsła psa. Za pomocą języka pies sam rozprowadzi go po całej jamie ustnej. Jeżeli problem uzębienia psa jest zaawansowany warto odwiedzić miejsce, jakim jest Przychodnia Weterynaryjna Zalesie w Rzeszowie, gdzie specjaliści dobiorą odpowiedni zabieg usuwania kamienia nazębnego. Fachowcy w łatwy sposób usuną kamień, a w przypadku zębów, których nie da się już uratować, mogą zadecydować o ich wyrwaniu. Oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Każdy właściciel psa powinien zaangażować się w dbanie o higienę zębów swojego pupila. Nie wymaga to wielkich nakładów pracy szczególnie jeśli stosujemy płyn lub żel, a może uchronić Naszego przyjaciela przed przykrymi konsekwencjami zaniedbania tej kwestii.

Dodaj komentarz