Jak korzystać z roamingu?

Roaming w telefonie — czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

Wybierasz się na zagraniczne wakacje i zastanawiasz się, jak bez przeszkód dzwonić i korzystać z Internetu po przekroczeniu granicy? Obawiasz się o koszt połączeń i transmisji danych? Sprawną komunikację z rodziną i przyjaciółmi zapewni Ci roaming — usługa niezbędna do tego, aby w innym kraju korzystać ze swojego telefonu. Przeczytaj, czym jest roaming w telefonie i dowiedz się, jak korzystać z usług swojego operatora za granicą, unikając wysokich rachunków.

Roaming a połączenie międzynarodowe — jakie są różnice?

Roaming to usługa, dzięki której skorzystasz z numeru u polskiego operatora w czasie pobytu w innym kraju. Jest to możliwe za sprawą umów, jakie operatorzy krajowi podpisują z operatorami zagranicznymi. Po przekroczeniu granicy i włączeniu roamingu Twój telefon połączy się z siecią lokalnego operatora, co pozwoli Ci korzystać z urządzenia bez przeszkód.

Z kolei połączenie międzynarodowe polega na tym, że ze swojego kraju dzwonisz do osoby przebywającej za granicą. Dzwoniąc z Polski za granicę lub z zagranicy do Polski potrzebujesz numeru kierunkowego danego kraju. Na stronie numery kierunkowe telefonów w UE zapoznasz się z najciekawszymi informacjami i numerami kierunkowymi do wybranych krajów UE i nie tylko.

Roaming w telefonie — czym jest?

Dzięki połączeniu telefonu z siecią operatora komórkowego w kraju możesz korzystać z Internetu, wykonywać i odbierać połączenia, wysyłać SMS-y i MMS-y. Aby w ten sam sposób korzystać z telefonu po przekroczeniu granicy, trzeba włączyć roaming — usługę, dzięki której Twój telefon zaloguje się do sieci GSM zagranicznego operatora i będzie korzystał z jej zasięgu.

W roamingu Twój operator nadal świadczy Ci usługi mobilne — ale za pośrednictwem dostawcy lokalnego w danym kraju. W jednym z ciekawych artykułów na blogu ogólnotematycznym agroturystykanaroztoczu.pl przeczytasz, kiedy i dlaczego warto korzystać z roamingu w telefonie.

Jak włączyć roaming w telefonie?

Roaming w telefonie — jak działa?

Roaming zagraniczny, nazywany też międzynarodowym, umożliwia nawiązywanie połączeń i korzystanie z transmisji danych w telefonie w zasięgu sieci operatora zagranicznego, z którym Twój krajowy operator zawarł umowę. To tylko jeden z modeli działania roamingu.

Kolejnym jest roaming krajowy. Dzięki niemu na terenie Polski możesz korzystać z usług swojego operatora w zasięgu sieci innego dostawcy. Roaming krajowy zapewni Ci dostęp do sieci komórkowej nawet tam, gdzie zasięg Twojego macierzystego operatora jest słabszy lub go brakuje. Ciekawostki i porady na temat roamingu można znaleźć w wielu miejscach online.

Roaming w telefonie — jak go włączyć?

Roaming w telefonie włączysz na kilka sposobów. Możesz to zrobić samodzielnie — wybierając odpowiednią opcję w ustawieniach telefonu lub wysyłając specjalny kod albo skorzystać z porady operatora. W telefonach na abonament roaming uruchamia się automatycznie, gdy telefon znajdzie się w zasięgu zagranicznej sieci. Osoby korzystające z telefonu w modelu prepaid powinny pamiętać o aktywacji usługi roamingu.

Roaming w telefonie — ile kosztuje?

Jeśli korzystasz z roamingu w telefonie w czasie okresowych pobytów w jednym z krajów UE, nie musisz przejmować się dodatkowymi opłatami. Za usługi mobilne płacisz według cennika krajowego. Zwróć jednak uwagę, aby nie przekroczyć limitu transferu danych, jaki masz do wykorzystania po cenie obowiązującej w Polsce. Operatorzy stosują pewne limity w tym zakresie, aby zapobiec nadużyciom.

Z dużo wyższymi kosztami roamingu musisz liczyć się, podróżując do krajów spoza UE lub korzystając z sieci podczas podróży statkiem, lub samolotem. Aby być na bieżąco z kosztami roamingu, warto śledzić blog wielotematyczny poświęcony telekomunikacji.

Dodaj komentarz