Psycholog LGBT

Terapia dla par homoseksualnych – jak zwalczyć problemy w relacji?

Coraz więcej osób nieheteronormatywnych głośno mówi o swojej seksualności i decyduje się na szczęśliwe życie w związkach jednopłciowych. Wbrew temu, co uważa większość społeczeństwa, związki homoseksualne wcale nie różnią się w większym stopniu od związków hetero i często borykają się z takimi samymi problemami.

Psychoterapia dla osób homoseksualnych

Wiele osób o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej ma problemy z zaakceptowaniem swojej odmienności. Dotyczy to zwłaszcza osób religijnych, które zostały wychowane zgodnie z naukami Kościoła i które mogą postrzegać swoją własną orientację seksualną jako zboczenie lub grzech. Wpływ otoczenia często utrudnia im pogodzenie się z tą sytuacją, a problemy z zaakceptowaniem siebie mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Dla osób, które doświadczają problemów w związku, doskonałym rozwiązaniem będzie terapia dla par homoseksualnych, która pomoże lepiej zrozumieć siebie i swojego partnera. Szczera rozmowa z psychologiem LGBT pomoże w zaakceptowaniu swojej orientacji i stanowi pierwszy krok w kierunku lepszego, szczęśliwego życia.

Pomoc psychologiczna dla par jednopłciowych

Pary homoseksualne często borykają się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, a nawet całkowicie lub częściowo ukrywają swoją więź przed resztą świata. To z kolei może wywoływać u nich poczucie wyobcowania i być wyjątkowo stresujące. Ponadto pary jednopłciowe doświadczają takich samych problemów w związku, co pary heteroseksualne – problemy z komunikacją, odmienne oczekiwania wobec partnera, problemy w sferze seksualnej czy kryzysy.

porady psychologiczne online

Dla osób homoseksualnych wyjątkowo szkodliwe jest również długoletnie ukrywanie swojej orientacji seksualnej. Często zdarza się, że osoby te wchodzą w związku z osobami przeciwnej płci, aby ukryć swoją odmienność i przez lata pozostają w nieszczęśliwym związku. Terapia dla osób homoseksualnych i akceptacja swojej odmienności pomaga im przygotować się do „coming outu”, czyli wyjawienia prawdy o swojej orientacji seksualnej. Choć jest to odważny krok, a reakcja otoczenia bywa nieprzewidywalna, psychoterapeuta pomoże pacjentowi przygotować się do tego etapu we własnym tempie i przeprowadzi go przez odpowiednie strategie coming outu.

Psycholog Gdynia

Jak radzić sobie z problemami w związku homoseksualnym?

Każda trudna sytuacja w związku stanowi podstawę do skorzystania z terapii dla par. Wspólna rozmowa z psychoterapeutą pomoże zrozumieć siebie i swojego partnera, osiągnąć kompromis w nurtujących kwestiach czy wspólnie przejść przez kryzys. Niestety, w Polsce wciąż jest niewielu psychoterapeutów, którzy specjalizują się w pracy z parami jednopłciowymi, co utrudnia znalezienie pomocy. Na szczęście pojawia się coraz więcej psychologów LGBT i psychoterapeutów, którzy wyciągają pomocną dłoń w kierunku par homoseksualnych. Jeżeli jesteś w związku jednopłciowym i wraz z partnerem lub partnerką doświadczacie kryzysu, skorzystaj z pomocy i zadbaj o własne szczęście!

Dodaj komentarz