Flebologia – czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?

Mała ilość ruchu, papierosy, picie alkoholu w dużych ilościach, tryb życia, który jest stojący albo siedzący czy niezdrowa dieta, to czynniki, które niedobrze wpływają na jakość naszego układu krwionośnego. Najczęściej powodują one pojawienie się żylaków, problemów z układem krążenia czy zakrzepów.

Zabieg usuwania żylaków wykonywany przez Bartłomieja Juzę

Czym zajmuje się flebolog?

Lekarz, którego specjalizacją jest diagnozowaniem układu krążenia to flebolog. Ekspert w diagnostyce naczyń żylnych. Flebologia, obejmuje swoim zasięgiem leczenie żylaków, pajączków i zapaleń żył oraz co istotne, zapobieganiem chorób naczyń. Gdy zauważysz u siebie pierwsze zmiany, które mogą doprowadzić do powstania żylaków czy nawet niewydolności żylnej takie jak: uczucie „ciężkich nóg”, spuchnięte łydki, kostki bądź stopy. Warto wybrać się do flebologa, a godnym polecenia specjalistą z tej dziedziny jest Doktor Juza, od lat pomagający pacjentom z różnego rodzaju chorobami żył. Wraz z postępem niewydolności krążeniowej na nogach mogą pojawiać się zgrubienia naczyń, zazwyczaj pod kolanami, w okolicach kostek, obrzęk i nieodwracalne zmiany naczyń krwionośnych. Żylaki mogą z upływem czasu skomplikować sprawne chodzenie lub spowodować niedokrwistość i pojawienie się owrzodzeń.

Na czym polega diagnostyka?

Zazwyczaj jest przeprowadzana za pomocą nieinwazyjnego i bardzo szybkiego badania USG (Dopplera). Jest to niezwykle dokładne badanie ultrasonograficzne, wykorzystywane do wykrycia schorzeń tętnic i żył. Umożliwia diagnozę nawet we wczesnej fazie choroby. Dzięki czemu pacjent może szybko podjąć leczenie.Flebolog leczy żylaki zazwyczaj w nieinwazyjny sposób. Opierając się na diagnozie, dobiera najlepszą metodę leczenia, uzależnioną od pacjenta i etapu zmian. W leczeniu takim zastosowanie znajdują różne zabiegi, na przykład ultradźwięki, laseroterapia, masaż i drenaż limfatyczny oraz echoterapia. Masaż i drenaż limfatyczny mają za zadanie usprawnienie krążenia krwi i limfy, a skleroterapia i miniflebektomia zajmuje się usuwaniem niesprawnych naczyń krwionośnych.
Wcześniej wspomniana skleroterapia odpowiada za wywołanie zrastania się i zamknięcia naczyń, które są niezdolne do poprawnego transportowania naszej krwi. Zamykanie naczyń przeprowadzane jest za pomocą wstrzyknięcia odpowiedniego farmaceutyku w formie płynu albo pianki do niesprawnego naczynia. Przez to żylaki się wchłaniają. Przeprowadzona jest ona w seriach powtarzanych w 2 tygodniowych odstępach. Ile ma być takich zabiegów, decyduje lekarz flebolog. Po zabiegu zazwyczaj zalecane jest noszenie pończoch uciskowych.

Przykład chorych żył

Nie ignoruj objawów chorób żył

Gdy na Twoim ciele pojawią się pierwsze oznaki zmian, pajączki, żylaki lub opuchlizna czy siniaki warto skonsultować się z lekarzem flebologiem. Uwarunkowania genetyczne to ważny aspekt dotyczący profilaktyki. Jeśli ktoś z Twojej najbliższej rodziny ma skłonności do żylaków, zbadaj się, lepiej zapobiegać niż leczyć. Ważne jest, aby buty, które nosisz, były wygodne, ubrania nieuciskające, a tryb życia zdrowy. Przy odpowiedniej suplementacji organizmu możesz ustrzec się wielu groźnych zmian.

Dodaj komentarz