Pompy ciepła Lublin

Jak działa pompa ciepła? – Zasady działania, specyfika, koszty

Pompy ciepła są instalowane w coraz większej ilości budynków, ponieważ są one bardzo dobrym i tanim sposobem umożliwiającym ogrzewanie. Tego typu urządzenia wymagają jedynie niewielkiej mocy elektrycznej, do tego, aby napędzić się do działania. Energia potrzebna do zasilenia pompy ciepła może być pozyskiwana z różnych źródeł, co powoduje, że pompy niekiedy różnią się od siebie pod względem budowy oraz zasady działania. W tym artykule postaramy się nieco lepiej przybliżyć jak działa pompa ciepła.

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła?

To jak działa pompa ciepła, to bardzo ciekawa sprawa, ponieważ można wręcz powiedzieć, że te urządzenia działają jak odwrócona lodówka. Chodzi dokładnie o to, że lodówka wykorzystuje zasadę, według której najpierw usuwa ciepłe powietrze ze środka, po to, aby pozostało jedynie to zimne. Pompy ciepła natomiast usuwają ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do budynku w postaci ciepła. Zasada działania tych urządzeń, jest bardzo dobrze znaną fizykom, ponieważ określana jest ona jako efekt Joule’a-Thomsona. Jeżeli jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła, odwiedź stronę Pompy Ciepła Lublin – APP Energy, gdzie wyjaśniono jak dokładnie wygląda proces zakupowy i montażowy pompy ciepła

Z czego składa się system ogrzewania z pompą ciepła?

Układ ogrzewania budynków, który zawiera pompę ciepła, jest tak naprawdę zbudowany w bardzo prosty sposób z trzech kluczowych elementów. Pierwszy z nich do system źródła ciepła, który jest odpowiedzialny za pobieranie energii z zewnątrz, którą wykorzystuje się w dalszych etapach. Drugi kluczowy element całego systemu to sama pompa ciepła, która odzyskuje ciepło z otoczenia. Ostatni element to system dystrybucji oraz przechowywania ciepła, którego zadaniem jest rozprowadzanie oraz przetrzymywane ciepła wewnątrz budynku.

Pompy ciepła Lublin

Jak powstały pompy ciepła?

O początkach tych urządzeń można już było usłyszeć w roku 1824, ponieważ to wtedy zostały opublikowane pierwsze zasady określające, jak takie urządzenia ma działać. Na powstanie pierwszych pomp ciepła trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać, ponieważ dopiero 100 lat później uruchomiono pierwsze systemy wykorzystujące tę technologię. Służyły one wtedy do ogrzewania ważnych budynków na terenie Zurychu. Do uruchomienia pierwszej gruntowej pompy ciepła doszło natomiast w roku 1945 w USA. Był to dość przełomowy monet, od którego urządzenia te zaczęły zyskiwać na popularności. Przez te wszystkie lata technologia zaskarbiła sobie serca wielu osób, ponieważ jest ona bardzo niezawodna, a do tego nie szkodzi środowisku. Obecnie pompy ciepła są bardzo zaawansowanymi technologiczne urządzeniami, które idealnie nadają się do ogrzewania nawet dużych budynków.

Jeden komentarz do “Jak działa pompa ciepła? – Zasady działania, specyfika, koszty

  1. Mam wrażenie, że ostatnio pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Pamiętam jak jeszcze parę lat temu dużo mówiło się o panelach fotowoltaicznych, a teraz sporo ludzi je ma. Może niebawem przyjdzie czas na to, żeby to właśnie pompy ciepła stały się takie popularne.

Dodaj komentarz