Zakończenie prac budowlanych oznacza, że właściciel terenu może przystąpić do jego urządzania. Wiele osób decyduje się na pierwsze prace ogrodnicze już w tym momencie, jednak według wielu specjalistów jest to błąd. Działka, na której prowadzona była budowa, powinna bowiem zostać poddana wcześniej licznym zabiegom, a sadzenie roślin i tworzenie ogrodu powinno nastąpić dopiero po ich zakończeniu.
Jak uporządkować działkę po budowie?
Pierwszym etapem działań powinny być prace porządkowe. Muszą one objąć zarówno dom, jak i tereny wokół niego. W wielu wypadkach konieczne jest również usunięcie pozostałości prowadzonych uprzednio robót, takich jak na przykład gruz. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego specjalistycznego sprzętu. Co ważne, nie zawsze konieczny jest jego zakup, bowiem istnieją już firmy, w których znajdziemy w niskiej cenie sprzęt taki jak zsyp do gruzu na wynajem – nie tylko ułatwia to przeprowadzenie porządków, lecz również obniża związane z tym koszty.
Jak przygotować ziemię pod przyszłe uprawy?
Ważną kwestią jest też przygotowanie ziemi pod uprawy. Po dokładnym oczyszczeniu terenu warto więc rozplanować przyszłe położenie grządek, rabat kwiatowych czy żywopłotów i przystąpić do tworzenia stanowisk, odpowiednich dla danych grup roślin. Najczęściej konieczne będzie też spulchnienie gleby. Również w tym pomóc nam może specjalistyczny sprzęt. Wiele osób decyduje się na przykład na skorzystanie z glebogryzarki, takiej jak https://www.bmk.rzeszow.pl/sprzet/100-glebogryzarka-honda-fg-320-de, w celu przyspieszenia związanych z tym działań. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy mamy do czynienia z glebą silnie zbitą lub gdy jednocześnie chcemy zasilić ją nawozem organicznym.
Jak zadbać o odpowiednie warunki w przyszłym ogrodzie?
Samo spulchnienie gleby jest zwykle dopiero wstępem do właściwego jej przygotowania. Podczas prac w tym kierunku należy uwzględnić przyszłe przeznaczenie poszczególnych części działki. Terenom, na którym planujemy uprawy warzywne, warto zapewnić nawożenie – można do tego użyć obornika lub kompostu. W przypadku innych części ogrodu dobrym pomysłem jest zakup odpowiedniej ilości żyznej gleby i jej rozprowadzenie. Jeżeli teren jest podmokły – warto również wykonać na tym etapie prac odwodnienie.
Woda i prąd w ogrodzie – jak je zainstalować?
Wiele osób decyduje się również na wykorzystanie w ogrodzie nowoczesnych systemów nawodnienia oraz oświetlenia. Wymagają one doprowadzenia w odpowiednie miejsca przewodów elektrycznych oraz rur. Prace w tym zakresie warto powierzyć specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Należy bowiem zauważyć, że zarówno kable, jak instalacje wodne, powinny być rozmieszczone w odpowiedni sposób, tak, by zagwarantować odpowiednią ich trwałość. Dla zachowania bezpieczeństwo konieczne jest również właściwe zabezpieczenie instalacji elektrycznych.