Farba kredowa jest doskonałym produktem do renowacji drewnianych mebli. Bezdyskusyjnymi zaletami farb kredowych są łatwość aplikacji i fakt, że nie musimy szlifować starych powłok przed jej nałożeniem. Wybierając taką farbę należy zwrócić uwagę nie tylko na jej kolor, ale także na skład i przeznaczenie. Na jaką farbę kredową najlepiej się zdecydować?
Co to jest farba kredowa?
Produkt ten doceniają przede wszystkim osoby, które lubią zajmować się odnawianiem mebli w domu, we własnym zakresie. Idealnie nadaje się ona do odnowienia starych powierzchni, a oryginalny efekt jaki zapewnia, powinien zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta. Poza łatwą aplikacją farb kredowych ich kolejną zaletą jest wysoka przyczepność, a także możliwość uzyskania tak zwanego efektu cieniowania i przecierek, zwłaszcza na drewnie. W jej skład wchodzi oczywiście woda, kreda i dodatki, zróżnicowane w zależności od docelowego przeznaczenia farby. Można ją nakładać niemal na każde podłoże, również bez zdzierania poprzednich warstw farby i użycia podkładu, co niewątpliwie przyspiesza wykonanie pracy. Nie należy jednak pomijać ważnego etapu, jakim jest umycie i odtłuszczenie malowanej powierzchni przed przystąpieniem do renowacji.
Rodzaje farb kredowych
Istnieje kilka rodzajów farb kredowych, różniących się właściwościami i zastosowaniem. Podstawowe rodzaje to:
- Farba kredowa kazeinowa –inaczej farba mleczna, oparta na kazeinie, czyli białku występującym w mleku. Jej użycie zapewni efekt dekoracyjnych przecierek.
- Farba kredowa mineralna – tworząca trwałą powłokę i charakteryzująca się dużą przepuszczalnością. Jej podstawą są krzemiany,.
- Farba kredowa klejowa – kredę łączy się w takim produkcie z klejami skórnymi lub kostnymi. Wybierając farbę kredową klejową, warto zwrócić uwagę między innymi na procentową zawartość kredy w produkcie.
- Farba kredowa magnetyczna – ze względu na zawartość żelaza w produkcie, powierzchnia pomalowana tą farbą uzyska właściwości magnetyczne. Będzie można zatem przyczepiać do niej metalowe elementy. Jest wykorzystywana do stworzenia podkładu pod emulsję akrylową.
- Farba kredowa żywicowa – oparta na żywicy. Może być to zarówno żywica naturalna, jak i syntetyczna. Ten rodzaj farby charakteryzuje się szybkim schnięciem i doskonale zabezpiecza malowaną powierzchnię przed zabrudzeniami.
- Farba kredowa na bazie emulsji olejowej – ten rodzaj bazuje na oleju lnianym oraz wodzie. Jest wysoce odporny na warunki atmosferyczne, co sprawia że doskonale nadaje się do malowania przedmiotów znajdujących się na co dzień na zewnątrz.
Bez względu na to jaki rodzaj farby wybierzemy, zawsze warto jest dobrze zabezpieczyć malowaną powierzchnię, używając do tego celu odpowiedniego rodzaju wosku.