Psycholog Katarzyna Stefaniak

Jak objawia się depresja?

Depresja utrudnia, a nawet uniemożliwia wypełnianie codziennych obowiązków i pełnienie różnego rodzaju ról społecznych. To wbrew pozorom bardzo częsty problem, w o którym w dalszym ciągu zbyt rzadko się mówi. Odpowiednio szybka diagnostyka i efektywne leczenie pozwalają natomiast uporać się ze zgubnymi skutkami depresji, chroniąc chorego przed najgorszymi decyzjami. Badania wykazują, że z depresją zmaga się nawet kilkanaście procent społeczeństwa. Na ich przykładzie widać, jak poważny to problem. Nic dziwnego, że depresja bywa nazywana chorobą XXI wieku, a o potrzebie podejmowania skutecznych działań w walce z nią wspomina się coraz głośniej.

Psycholog psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak

Jakie są objawy depresji?

Objawy depresji są bardzo trudne do rozpoznania, zwłaszcza dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z tą chorobą. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj utrata wszelkiej radości życia oraz umiejętności czerpania przyjemności z tego, co do tej pory powodowało tak przyjemne odczucia. Człowiek chory na depresję nie potrafi cieszyć się z niczego i nic nie sprawia, że choć na moment staje się on radosny. To sygnał alarmowy, by jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Jednym ze specjalistów, zajmujących się leczeniem depresji, jest psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, przyjmująca swoich pacjentów na warszawskim Mokotowie. W autorskich audycjach radiowych zwracała ona szczególną uwagę na poczucie pustki i bezsensu, które mogą towarzyszyć osobom w depresji. Pacjenci tracą dotychczasowe zainteresowania i motywację do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skrajne przypadki cechuje brak zdolności do podstawowych czynności dnia codziennego, jak chociażby wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Pogłębiająca się apatia i bierność emocjonalna współgra tutaj z niestabilnością uczuciową i szybkim przechodzeniem od rozpaczy do przeciwnych jej emocji.

Jak leczyć depresję?

Jednym z najważniejszych czynników jest otrzymanie pomocy psychologicznej w możliwie jak najszybszym tempie. Depresja rozwija się bardzo szybko, a kolejne dni zwłoki mogą wydłużyć znacząco proces powrotu do zdrowia. Leczenie depresji wspierane jest również przez farmakoterapię, ściśle kontrolowaną przez lekarza. Leczenie farmakologiczne powinno być jednak połączone z odpowiednią psychoterapią. Zdecydowanie najczęściej polecana jest terapia poznawczo-behawioralna, połączona z psychoedukacją, pozwalającą zrozumieć lęki i obawy oraz pokazującą, jak sobie z nimi poradzić. W leczeniu depresji coraz większą rolę odgrywa również fototerapia. Przynosi ona zaskakujące skutki, zwłaszcza jeśli chodzi o depresję sezonową, która ujawnia się w okresie zimowo –wiosennym oraz jesienno-zimowym. Warto zapoznać się z jej możliwościami, gdyż – jak pokazują badania – to potężna broń w walce z jedną z najgroźniejszych chorób XXI wieku.

Dodaj komentarz