Podróże – co warto wiedzieć, o kraju docelowym?

Artykuły z tematyki rozrywkowej często przedstawiają podróżowanie jako frywolny styl życia, który nie wymaga absolutnie żadnych przygotowań. W rzeczywistości jednak, jeśli wybieramy się do mało uczęszczanych destynacji, musimy wcześniej o nich całkiem sporo poczytać. Musimy sprawdzić informacje wizowe, zagłębić się w kulturę kulinarną oraz w wypadku krajów Zakaukazia dowiedzieć się, jaki alfabet obowiązuje na miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest również czytanie artykułów, opublikowanych ba blogach turystycznych, takich jak alqualonde.pl, z których dowiemy się ważnych ciekawostek o miejscach, które pragniemy odwiedzić.

Podróże – co warto wiedzieć o danym kraju?

Przede wszystkim musimy się dowiedzieć, jakie dokumenty obowiązują przy wjeździe. I tutaj sytuacja jest dosyć skomplikowana. Wielu obywateli Polski myśli, że do wszystkich krajów Unii Europejskiej wjedziemy bez paszportu. To rozumowanie jest całkowicie błędne. Na dowód wjedziemy tylko i wyłącznie do krajów, które podpisały traktat Schengen. Z kolei wiele państw spoza UE bardzo mocno stawia na zwiększanie swojego ruchu turystycznego. Dlatego właśnie ich rządy zdecydowały się wpuszczać do siebie obywateli Unii właśnie na dowód. W ten sposób możemy wjechać między innymi do Albanii. W wypadku wjazdu do niektórych krajów będzie nam potrzebna też wiza. Czasami jest ona symbolicznym dokumentem wykupowanym na granicy. Niekiedy jednak, aby zdobyć tego typu pozwolenie na przemieszczanie się po danym kraju, potrzeba całkiem sporo zachodu.

Jak wybrać odpowiedni nocleg?

Kiedy już wiemy, jak wjechać do konkretnego państwa, musimy wybrać miejsce noclegowe. I tutaj ponownie mogą pojawić się komplikacje. Przed zarezerwowaniem pokoju musimy pamiętać, że system gwiazdek hotelowych wygląda inaczej właściwie w każdym kraju. To co w Polsce byłoby hotelem trzygwiazdkowym czy nawet robotniczym, w Turcji czy też na Cyprze już często może pochwalić się pięcioma gwiazdkami. Jeszcze osobną kwestią są noclegi prywatne. W większości wypadków ich właściciele są mili i bardzo pomocni. Często jednak traktują umownie oferty zamieszczane na portalach. Na miejscu mogą się więc pojawić niezapowiedziane opłaty. Wygląd pokoju też może odbiegać od tego na zdjęciach.

Dodaj komentarz