Najpopularniejsze kwiaty — czy znasz symbolikę ich koloru?

Kwiaty i ich symbolika miały duży udział w historii człowieka. Odgrywały kiedyś bardzo dużą rolę, ponieważ dzięki nim można było porozumiewać się bez słów. Za ich pomocą okazywano sobie uczucia i przekazywano swoje zamiary. Dzisiaj wiedza na temat kwiatów i ich symboliki, w przypadku większości z nas, nie jest już tak imponująca, jak kiedyś. Wielu z nas zna znaczenie czerwonych róż, wiemy, że oznaczają one namiętność i żarliwe, pełne pasji uczucie, ale co z innymi kwiatami?


Jakie znaczenie mają kwiaty dzisiaj?


W dzisiejszych czasach symbolika kwiatów nie jest tak kultywowana przez społeczeństwo. Mało kto wie, jakie przesłanie niesie za sobą gatunek czy kolor wręczanego kwiatu. Informację o tych praktykach podają jednak cały czas blogi kwieciarskie i florystyczne, na przykład www.kwiaciarnia-nowadeba.pl, która poza działalnością w sprzedaży roślin, szerzy ogólnotematyczne informacje, także te dotyczące znaczeń kwiatów.

Jaką symbolikę miały kwiaty dawniej?

Kwiaty były w przeszłości niemal jak listy – przekazywały bardzo istotne informacje, jednak bez użycia liter. Nie bez znaczenia był rodzaj kwiatów, kolor, a nawet ich liczba w bukiecie i faza rozwoju pąków. Każdy najmniejszy aspekt miał swoją symbolikę i swój cel, swoje własne istotne przesłanie. Do kwiatów i ich ukrytych znaczeń przykładano niegdyś na tyle dużą wagę, że w XIX wieku został nawet stworzony specjalny słownik, w którym spisano ich symbolikę.

Symbolika kolorów kwiatów

Często znaczenie kwiatów zmienia się wraz z ich kolorem. Do dziś zachowała się wiedza na temat symboliki ich barw. Kwiaty czerwone oznaczają pożądanie i namiętność. Poza tym symbolizują też miłość do rodziców, zakochanie, siłę i odwagę. Dla kontrastu, kwiaty fioletowe oznaczają rozstanie, żałobę i żal. Kolor żółty natomiast jest bardzo zdradliwy – z jednej strony ma oznaczać przyjaźń, a z drugiej kłamstwo i zazdrość. Swoje znaczenia mają także inne barwy: różowa – kobiecość i sympatię, biała – szacunek i wierność, niebieska – przywiązanie i przyjaźń.

Znaczenie kwiatów zmienia się oczywiście również w zależności od jego gatunku. W dzisiejszych czasach symbolika kwiatów nie jest aż tak brana do serca, jak kiedyś, ale i tak warto o tym wiedzieć, żeby uniknąć niezręcznych sytuacji i niepotrzebnych gaf.

Dodaj komentarz