Psycholog Łódź

Czego spodziewać się po terapii małżeńskiej?

Wiele par przeżywa kryzysy, trudniejsze momenty i nie potrafią sami się z nimi uporać. W takiej sytuacji warto wspólnie skorzystać z terapii, która pozwoli przepracować problemy i znaleźć rozwiązania. Z pomocą terapeuty partnerzy odkryją źródła pogorszenia się relacji, nauczą się współpracować i naprawią swoją relację.

Terapia małżeńska Łódź

Terapia małżeńska – co warto wiedzieć?

Małżeństwa najczęściej zmagają się z kryzysami, ponieważ nieprzepracowane przez lata problemy nawarstwiają się i utrudniają życie. Małżonkowie w natłoku codziennych spraw, obowiązków, często zapominają o sobie i bagatelizują pojawiające się oznaki nadchodzącego kryzysu. Warto zawsze uważnie obserwować relację, to co się w niej dzieje i w porę reagować. Terapia to najlepszy sposób na rozładowanie konfliktów, poprawę komunikacji w związku i przywrócenie w nim równowagi.

Polecanym psychoterapeutą, który świetnie sprawdzi się podczas kryzysu w związku jest Psycholog, Psychoterapeuta Wioletta Kucharek, która w swoim gabinecie, w Łodzi, oferuje terapię indywidualną oraz terapię dla par i małżeństw. Sesje z terapeutą stwarzają małżonkom pole do swobodnej rozmowy, podzielenia się przemyśleniami i zrozumienia potrzeb partnera. Impulsem do zgłoszenia się po pomoc, może być poczucie frustracji wynikające z nadmiernego obciążenia i braku wsparcia od drugiej osoby, rosnąca liczba kłótni, ucieczka od rodziny w pracę, a także wrażenie, że dawne uczucie zanika. Zadaniem psychologa jest przywrócenie w małżeństwie harmonii i odbudowanie więzi między parą. Zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest rozstanie. Wtedy specjalista otacza podopiecznych opieką i ułatwia pogodzenie się z zakończeniem relacji.

Terapia małżeńska skierowana jest także do osób, które czują się za bardzo kontrolowane przez partnera, podejrzewają go o zdradę lub obwiniają się wzajemnie o problemy w związku. Ważne, by uświadomić sobie, że w związku dzieje się coś złego i wymagana jest interwencja z zewnątrz.

Skuteczność terapii

Podczas spotkań z terapeutą pary rozmawiają o swoich problemach i dzielą się spojrzeniem na nie. Terapia pozwala popatrzeć na relację z dystansem, dostrzec nową, bardziej obiektywną, perspektywę. Uczy jak radzić sobie z trudnymi emocjami, wyrażać je i unikać sytuacji konfliktowych. Pary poznają różne techniki, które mogą zastosować w codziennym życiu, tak aby lepiej się rozumieć i zmieniać zachowania, które negatywnie wpływają na drugą połówkę. Kluczem do sukcesu jest zawsze skuteczna komunikacja i chęć zmiany na lepsze. Więcej na temat psychoterapii dla par znajdziesz na stronie https://www.youtube.com/watch?v=MNVtUpkkMxY&ab_channel=StrefaPsycheUniwersytetuSWPS, gdzie na trudne pytania odnośnie terapii odpowiada dr Bartosz Zalewski, psycholog i psychoterapeuta z Uniwersytetu SWPS. Z filmu dowiesz się m.in. na czym polega i jak wygląda psychoterapia par oraz jak zachęcić partnerkę lub partnera do udania się do specjalisty.

Psycholog prowadzący terapię dąży do skonfrontowanie małżonków z dręczącymi ich myślami i uczuciami, uwolnienia ich od złych nawyków, które niszczą więź. Daje parze wskazówki jak prowadzić dialog, by obie strony czuły się wysłuchane i wiedziały, że są także rozumiane. Związek to ciągła praca nad sobą i walka z własnymi demonami. Tylko wsparcie profesjonalisty może naprawić relacje oraz sprawić, by dawne uczucia odżyły, a małżeństwo wyszło na prostą.

Dodaj komentarz