Transkrypcja nagrań - SpiszeTo

Co to jest transkrypcja nagrania i dlaczego jest potrzebna?

Usługi transkrypcji nagrań w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Są najczęściej wykorzystywane przez dziennikarzy, studentów, a czasem nawet kancelarie prawne. Nadal jednak wiele osób nie wie czym dokładnie, jest transkrypcja nagrań. Język definiuje transkrypcję jako system zapisywanie głosek za pomocą graficznych symboli. Sama transkrypcja nagrań polega w gruncie rzeczy na zapisywaniu przebiegu rozmowy przy użyciu programu do zapisu tekstowego. W tym artykule bliżej zgłębimy czym, jest transkrypcja nagrań i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, do czego może posłużyć.

Trabnskrypcja audio nagrań, wywiadów - SpiszeTo

Historia nagrywania dźwięku

Możliwość nagrywania i zapisywania dźwięku daje głównie szansę na sporządzanie notatek, które można później przepisać do wybranej formy. Zapis dźwiękowy jest możliwy głównie za sprawą takich urządzeń, jak telefony, dyktafony oraz kamery. Najczęściej taki system zapisu wykorzystywany jest przez firmy badawcze, które zajmują się przeprowadzaniem wywiadów podczas różnych badań społecznych, marketingowych oraz jakościowych.

Od pewnego czasu zapis dźwięku jest także szeroko używany wśród osób biorących udział w wykładach, konferencjach lub rozprawach sądowych, jako transkrypcja e-protokołów sporządzana w dokumencie tekstowym, według ujednoliconego wzoru. Najczęściej jest to jednak metoda wykorzystywana przez dziennikarzy, którzy nagrywają przeprowadzane wywiady indywidualne a następnie transkrypcje nagrania przekształcają na tekst, w celu przedstawienia w formie pisemnej czyjejś opinii lub problemu.

Transkrypcja nagrań audio

Zapisywanie nagranych wcześniej nagrań audio sprawia, że w późniejszym czasie można bliżej przeanalizować całość wypowiedzi, a dodatkowo nie trzeba w trackie rozmowy sporządzać cały czas notatek zawierających treść wypowiedzi. Oczywiście metoda takiego zapisku audio ma też swoje minusy. Największym minusem, jest to, że dość dużo czasu trzeba poświęcać, aby odnaleźć konkretny fragment, który potrzebny jest badaczowi. Szukanie kluczowych kwestii w nagranym audio jest dość powolnym procesem i niesie za sobą ryzyko, że prawnie kwestie zostaną niedostrzeżone i pominięte. Z pomocą wtedy może właśnie przyjść transkrypcja nagrania audio, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na proces analizy przeprowadzonej rozmowy.

Transkrypcja nagrań - SpiszeTo

Odpowiednia jakość transkrypcji

Sporządzanie odpowiedniej transkrypcji z zapisanego audio nie jest prostym zadaniem. Oprócz dużej dokładności potrzebne są także odpowiednie umiejętności związane z pracą na tekście. Musi on bowiem w bardzo dokładny sposób oddawać to jak przebiegała zapisana rozmowa, a przy tym musi być przystępny i przyjemny podczas czytania. Jeżeli transkrypcja jest odpowiednio stworzona, przy pomocy porad badacza, to otrzymywany tekst może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem podczas wyszukiwania kluczowych treści dla osoby, która sporządza badanie lub wywiad.

Dobrze, aby transkrypcja nagrań audio była zlecana profesjonalistom, dzięki temu otrzymane rezultaty spełnią w stu procentach swoje zadanie. Tak przygotowany zapis nagrania audio znacząco przyspiesza późniejsze przeprowadzanie analiz. Sprawdź ofertę strony www.spiszeto.pl – zespołu, który od ponad 7 lat zajmuje się spisywaniem transkrypcji i posiada ogromne doświadczenie w omawianym obszarze. Przejdź na stronę i sprawdź ofertę firmy.

Dodaj komentarz