WWR

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – co to jest i dla jakiego dziecka okaże się przydatne?

Wczesne wspomaganie rozwoju to specjalistyczne zajęcia, których odbiorcą są dzieci do czasu rozpoczęcia przez nich nauki w szkole podstawowej. Poniżej prześledzimy, o jakich właściwie zajęciach mowa, jakie są wskazania do tego, żeby z nich skorzystać, a także czy rodzice, których pociechy biorą udział we wczesnym wspomaganiu rozwoju, ponoszą z tego tytułu jakieś koszty.

Rodzice bacznie obserwujący rozwój swoich dzieci, a takich przecież jest większość, odczuwają ogromną radość kiedy widzą, że ich córeczka lub synek robi postępy, czyli na przykład zaczyna podnosić główkę, stawiać około pierwszego roku życia pierwsze kroki, czy też uśmiechać się na widok mamy i taty. I odwrotnie-powodem ogromnego niepokoju jest sytuacja kiedy zauważymy, że szkrab rozwija się wolniej w stosunku do swoich rówieśników. W tym przypadku, mając podejrzenia, iż rozwój dziecka może być opóźniony, koniecznie trzeba skontaktować się ze specjalistą. Możliwe bowiem, że pociecha wymaga wdrożenia wczesnego wspomagania rozwoju, czyli w skrócie WWR.

Wczesne wspomaganie rozwoju

Co się kryje pod tym pojęciem?

Wczesne wspomaganie rozwoju to specjalistyczne oddziaływanie, którego celem jest wsparcie dziecka w prawidłowym rozwoju we wszystkich sferach jego funkcjonowania. Dziecko ćwiczy pod okiem takich fachowców, jakimi są psychologowie, logopedzi oraz pedagodzy. Zajęcia odbywają się w szkołach podstawowych, przedszkolach oraz specjalistycznych placówkach, takich jak: poradnia pedagogiczno psychologiczna w Słupsku PRAKTIS, mieszcząca się przy ul. Stefana Starzyńskiego 3a.

Które dzieci kwalifikują się, by skorzystać z WWR?

Głównymi wskazaniami do skorzystania z WWR są przede wszystkim:

  • zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • opóźnienia rozwoju ruchowego i mowy,
  • znaczne wady słuchu i/lub wzroku,
  • niepełnosprawność intelektualna.

Żeby dziecko mogło brać udział w powyższych zajęciach, należy mieć orzeczenie o potrzebie WWR. Takowe rodzic otrzyma w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Jaki jest koszt udziału w zajęciach?

Zajecia Wczesnego Wspomagania Rozwoju są bezpłatne, chyba, że decydujemy się wykonać je w placówce prywatnej. Pełna oferta tego rodzaju dostępna jest na stronie: https://terapiadzieci.slupsk.pl/bezplatne-zajecia-z-wczesnego-wspomagania-rozwoju-dziecka/, gdzie znajdą Państwo możliwość bezpłatnego udziału w zajęciach. Każdemu dziecku przysługuje od 4 do 8 godzin zajęć terapeutycznych w skali miesiąca. Bardzo istotną sprawą jest fakt, iż udział w WWR znacząco pomóc może najmłodszemu członkowi rodziny, ale jest także wspomożeniem dla jego rodziców lub opiekunów. Dowiadują się oni skąd biorą się trudności występujące u malucha, a także jak postępować w przypadku nieprawidłowego postepowania dziecka.

Jeden komentarz do “Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – co to jest i dla jakiego dziecka okaże się przydatne?

Dodaj komentarz