Szlifowanie powinno być wydajne, ale również i bardzo dokładne. Dlatego też warto w tym celu wykorzystać dobrej jakości narzędzia, które dedykowane są szlifierkom kątowym. Takim narzędziem są właśnie tarcze diamentowe. Co musisz o nich wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w krótkim poradniku, który warto przeczytać, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych urządzeń.
Jakie zastosowanie ma tarcza diamentowa?
Tarcze diamentowe to narzędzia, które najczęściej wykonywane są ze stali, choć zdarza się tutaj również stop lekkich metali. Krawędzie takiej tarczy pokrywane są syntetycznym diamentem w formie proszku. Taki pył zostaje zgrzany z powierzchnią lub też do niej przylutowany. W ten sposób tarcza diamentowa zyskuje charakterystyczne wzmocnienie, które również zabezpiecza ją przed ścieraniem.
Więcej o zastosowaniach tarcz diamentowych przeczytasz w artykule na stronie „Tarcze diamentowe – specyfika, właściwości oraz zastosowanie„, która dokładnie porusza powyższą tematykę.
Jak dzieli się tarcze diamentowe?
Jeśli chodzi o tarcze diamentowe – wśród nich wyróżnia się:
- tarcze z bieżnią ciągłą – nie mają one ząbków, ale można nimi obrabiać materiały, które są zarówno twarde, jak i kruche. Przykładem takiego materiału będzie np. gres czy glazura,
- tarcze segmentowe bez szczelin – są to najbardziej uniwersalne tarcze, nazywane również tarczami TURBO. Umożliwiają one cięcie niemalże każdego rodzaju materiału, zarówno twardego, jak i kruchego,
- tarcze segmentowe ze szczelinami – ich charakterystycznym elementem są segmenty i szczeliny, zapewniające urządzeniu odpowiednią stabilizację. Wykorzystywane są one przy obróbce lekkiego betonu i miękkich cegieł.
Jak tarcza szlifierska diamentowa wpływa na cięcie
Klasyfikacja tarcz diamentowych opiera się również na ich sposobie pracy. W tym przypadku mówi się o:
- tarczach do cięcia na mokro – są one chłodzone cieczą podczas pracy. Dzięki temu urządzenie się nie przegrzewa i może pracować znacznie dłużej, bez troski o temperaturę obróbki,
- tarczach do cięcia na sucho – wymagają one krótkich przerw w trakcie pracy. Wystarczy już dwie minuty, by mogły one powrócić do przerwanego zajęcia. W tym czasie tarcze do cięcia są chłodzone powietrzem. Zbyt intensywna eksploatacja może uszkodzić urządzenie, dlatego też warto pamiętać o konieczności jego schłodzenia.
Gdzie zakupić niezbędne narzędzia?
Decydując się na zakup narzędzi, warto postawić na te, które cieszą się najlepszymi opiniami i dobrą jakością. Takie w swojej ofercie posiada firma Aku Tools, która już od lat stara się sprostać wymogom klientów. Na stronie akutools.pl można znaleźć np. tarcze diamentowe marki KINCZYK, która dostarcza na rynek najwyższej jakości produkty od prawie dwudziestu lat. To doświadczenie, któremu warto zaufać, by urządzenie spełniało najwyższe kryteria jakości i oczekiwania użytkowników.