zmiana czasu z zimowego na letni w 2022 roku

Zmiana czasu w 2022 – kiedy przestawiamy zegarki?

Nadchodzi pora w roku, kiedy powoli do głowy zaczyna nam świtać myśl, kiedy przestawić zegarek z czasu zimowego na letni i czy w ogóle jeszcze musimy to robić? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom tak, rok 2022 to kolejny rok, kiedy czeka nas zmiana czasu i jej dzień nadejdzie już wkrótce.

zmiana-czasu

Kiedy musimy przestawić zegarki?

Przestawianie zegarków to czynność dość uciążliwa. Mniejszy problem sprawiają urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, komputery czy smartwatche, które zmieniają godzinę automatycznie. Czasochłonne jest jednak zmienianie pozycji wskazówek zegarów analogowych ściennych, tych na rękę lub w samochodach. Ustaloną zasadą jest, że czas z zimowego na letni zmieniamy w ostatnią niedzielę marca. W tym roku musimy się przygotować na to już 27 marca w nocy, kiedy to musimy przestawić godzinę z 2:00 na 3:00. Poskutkuje to oczywiście skróceniem snu o godzinę tej nocy, z drugiej strony jednak będziemy mogli się cieszyć światłem słonecznym o godzinę dłużej w ciągu dnia.

Jeżeli nie nastąpią żadne modyfikacje, czas letni będzie obowiązywał do 30 października 2022 roku. Tego dnia ponownie będziemy musieli poruszyć wskazówki naszych zegarów, zmieniając ich wskazanie z godziny 3:00 na 2:00, tym samym zyskując wówczas dodatkową godzinę snu.

Skąd wzięła się zmiana czasu?

Pierwszy pomysł zmiany czasu pojawił się w XVIII i jego autorem był Benjamin Franklin. Postulował on, aby na czas zimy zmienić czas w celu skrócenia dnia i zachęcenia ludności do wcześniejszego pójścia spać, by zaoszczędzić energię. Wówczas zmiana nie została wprowadzona, ale w 1916 dokonało jej Cesarstwo Austro-Węgierskie, aby zmniejszyć zużycie węgla, który był niezwykle ważnym surowcem podczas I Wojny Światowej, a już 2 lata później za śladem Europejczyków poszło USA wprowadzając taką samą zasadę. Jak więc można zauważyć, na początku XX wieku decyzja o zmianie czasu miała charakter ekonomiczny.

Czy to już ostatnia zmiana?

Sprawa zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie jest omawiana przez europejskich polityków niemal co roku. Ostatnio dyskutowali na ten temat w Parlamencie Europejskim w 2021 roku, jednak nie doszli wówczas do porozumienia na temat zaprzestania zmian. W 2019 roku uchwalono jednak, aby zmiana czasu została zniesiona na terenie Unii Europejskiej w 2022 roku. Na mocy tego postanowienia, zmiana czasu w marcu 2022 roku byłaby ostatnią, jakiej musimy dokonać w Polsce. Czy faktycznie tak będzie? Musimy czekać na ostateczne potwierdzenie ze strony władz.

Jakie są skutki zmiany czasu?

Przede wszystkim nadal istnieje wiele głosów mówiących o tym, że zmiana czasu zależna od pór roku w dalszym ciągu ma pozytywny wpływ na ekonomię państwa i oszczędność prądu, tracą jednak linie lotnicze oraz kolejowe, które muszą modyfikować swój rozkład. To jednak nie jedyne skutki, ponieważ przestawianie zegarów ma wpływ także na nasze zdrowie. Szczególnie na nie narażone są osoby z chorobami przewlekłymi oraz problemami ze snem, ponieważ ich zegar biologiczny potrzebuje więcej czasu na ponowne uregulowanie się po zmianie, co może potrwać nawet tydzień.

Szacuje się, że zmiana czasu dwa razy w roku niesie za sobą koszty ekonomiczne większe, niż teoretyczne oszczędności na prądzie. Czy zatem czeka nas już ostatnie przestawianie zegarów? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Dodaj komentarz