mobilne domki

Jak wygląda codzienne życie w domku mobilnym?

Domki mobilne to idealne rozwiązanie dla osób, które mają w sobie zarówno coś z domatora, który uwielbia spędzać czas w przytulnych pomieszczeniach, jak i podróżnika, który lubi zróżnicowany krajobraz za oknem. Codzienne życie w domku na kółkach nie różni się znacząco od życia w tradycyjnym domu lub mieszkaniu, zatem domki mobilne mogą być alternatywą dla standardowych mieszkań.

domki holenderskie używane

Czym są domki mobilne?

W Polsce domki mobilne często mylone są z przyczepami campingowymi, mimo znaczących różnic pod względem mobilności, budowy oraz przepisów drogowych i budowlanych.

Domki mobilne to niewielkich rozmiarów domy przypominające domki letniskowe. Szeroki wybór domków holenderskich znaleźć można na stronie mobilnedomkins.pl, gdzie widnieją różnego rodzaju domki mobilne. Jednak to, co odróżnia domek mobilny od domku letniskowego to specyficzna konstrukcja podwoziowo – kołowa, dzięki której można go umieścić na specjalnej lawecie i przetransportować w inne miejsce. Następnie bez większych problemów można postawić taki domek w pożądanym miejscu za pomocą przeznaczonych do tego bloczków lub innej trwałej podstawy.

Zdecydowaną przewagą domku mobilnego nad domkiem letniskowym jest to, że w tym pierwszym można mieszkać przez cały rok, gdyż ocieplenie i instalacja wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna jest równie zaawansowana jak w jednorodzinnym domu tradycyjnym. Domek mobilny można również podłączyć do instalacji gazowej, która umożliwi podłączenie do sieci miejskiej i pozwoli na swobodne korzystanie z dostępu do mediów. Należy pamiętać, że pomimo mobilności domki jak najbardziej podlegają prawu budowlanemu.

Jakiej wielkości są domki mobilne i ile kosztują?

Wbrew pozorom domki mobilne wcale nie są wielkości schowka na miotły. Standardowe wymiary domków produkowanych w Polsce to 12m x 4m z powierzchnią użytkową 48m². W skład domku o takiej powierzchni wchodzą dwie sypialnie, łazienka oraz salon z aneksem kuchennym. Na rynku dostępne są także mniejsze wersje domków mobilnych o powierzchni 35m² oraz 22m², a nawet mniejszej. Maksymalna powierzchnia domku mobilnego wynosi 57m². Zaletą domków na kółkach jest to, że można je ze sobą łączyć, dzięki czemu możemy otrzymać domek mobilny nawet o wielkości tradycyjnego domu jednorodzinnego.

Pod względem kosztów budowy i wykończenia domu na kółkach nie trzeba zaprzątać sobie głowy kredytem. Koszt budowy domku mobilnego o standardowej powierzchni 48m² wraz z wykończeniem to jedynie ok 70 tyś. zł. Ceny oczywiście zależne są od wybranej wersji domku oraz od powierzchni użytkowej i dodatkowego tarasu. Jednak nawet jeśli połączymy domki ze sobą, aby otrzymać domek mobilny wielkości 100m², to cena oscylować będzie w granicach 300 tyś. zł.

Popularność domków mobilnych nie tylko w Polsce

Popularność domków mobilnych cały czas wzrasta. Coraz więcej osób docenia zalety i wygodę tych małych mieszkań. Domki mobilne szczególnie popularne są na Słowacji. Oferta dla naszych sąsiadów dostępna jest pod adresem: mobilnedomkins.eu, gdzie znajdą szeroki wybór domków mobilnych z gwarancją szybkiego załadanku oraz pomocy w transporcie. Ze względu na dużą ilość działek oraz terenów zielonych, Słowacy coraz częściej decydują się na zakup tego rodzaju domku letniskowego, czy domku całorocznego.

Domek mobilny a prawo budowlane

Według polskiego prawa budowlanego pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku budynku wolnostojącego nie przekraczającego 35m². Należy jednak zgłosić budowę domku do odpowiednich organów. W przypadku domu o powierzchni większej niż 35m² należy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jeśli jednak dom nie jest na stałe połączony z gruntem, tak jak domki mobilne, można zgłosić obiekt jako budynek przeznaczony do czasowego użytkowania. Należy jednak pamiętać, że pozwolenie jest ważne jedynie przez 120 dni. Gdy termin dobiega końca, trzeba przetransportować domek do innej lokalizacji lub ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Dodaj komentarz