Płacenie podatków dalekie jest od przyjemności. Jednak musimy to robić by zapewnić funkcjonowanie państwa. Od żądań fiskusa nie ma ucieczki: zarówno w przypadku zwykłego Kowalskiego i jak właściciela firmy. Nie dość że samo oddawanie części zarobku nie jest przyjemne, mogą jeszcze zdarzyć się błędy. Te prowadzą do postępowań karno-skarbowych i wysokich kar. Czy można jakoś ułatwić sobie płacenie podatków? Jak jednocześnie ustrzec się kosztownych błędów? Można zatrudnić księgową. Możliwa jest też współpraca z biurem rachunkowym. Sprawdzamy która opcja jest lepsza.
Księgowa – kiedy warto ją zatrudnić?
Dawniej zatrudnienie księgowej było naturalną kwestią w każdej firmie. Zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach. Nierzadko był tam cały dział księgowości, gdzie pracowało nawet kilkadziesiąt osób. Księgowa ma swoje zalety: cała rachunkowość jest prowadzona na miejscu, możliwe jest szybkie dokonywanie korekt itd. Jednak trzeba też wziąć pod uwagę wady. Takie rozwiązanie wymaga przede wszystkim zatrudnienia nowego pracownika. Czasami jedna księgowa może sobie nie poradzić ze wszystkim. Trzeba będzie wtedy stworzyć cały dział księgowości. To koszty, bywa że niemałe. Dlatego profesjonalna księgowa będzie najlepsza w przypadku części średnich i praktycznie wszystkich dużych firm.
Kiedy lepsze będzie biuro rachunkowe?
Usługi biur rachunkowych są rozwiązaniem nowszym. Pojawiły się na rynku dopiero w ostatnich dekadach. Działają w pewnym sensie na zasadzie outsourcingu. Księgowość prowadzona jest bowiem zdalnie. Wszystkie dane podatkowe przesyłane są drogą elektroniczną. Dopiero w siedzibie biura księgowi dokonują rozliczeń. Następnie również elektronicznie kierują je do odpowiednich organów podatkowych. Ma to swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty są sporo niższe, bo nie zatrudniamy nowego pracownika. Dlatego biura rachunkowe są najchętniej wykorzystywane przez firmy małe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by również średnie, a czasami nawet duże przedsiębiorstwa z nich korzystały. Istnieją jednak pewne wady. Jest to chociażby dłuższa droga obiegu dokumentów. Te muszą najpierw trafić do siedziby biura, dlatego szybkie korekty nie zawsze są możliwe.
Jakie są dodatkowe usługi biur rachunkowych?
Zatrudniając księgową mamy do dyspozycji osobę o określonych kompetencjach. Nie możemy poza nie wykraczać. Co jednak jeśli potrzebujemy czegoś więcej? Na przykład doradztwa z zakresu podatków i finansów? Można tu skorzystać z dodatkowych usług biur rachunkowych. Nie wszystkie je oferują. Jednak różne tego typu firmy zatrudniają wielu wykwalifikowanych specjalistów. Będą pomocni nie tylko przy rozliczaniu faktur. Doradztwo podatkowe, analiza sposobów optymalizacji firmy. To tylko niektóre z nich. Biura rachunkowe często mają swoje specjalizacje. Dlatego mogą świadczyć wyżej wymienione usługi, i przede wszystkim robić to dobrze. Nie obowiązuje tu zasada, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Czy to przesądza o wyższości biura nad księgową? Niekoniecznie. Zależy to od różnych uwarunkowań, dotyczących konkretnego przedsiębiorstwa. I decyzję trzeba dostosować do nich indywidualnie.