Zabieg pomniejszania warg sromowych cieszy się w dzisiejszych czasach sporą popularnością. Istnieją dwie główne kategorie kobiet poszukujących chirurgii narządów płciowych: kobiety ze schorzeniami wrodzonymi, takie jak interseksualne, oraz kobiety bez dolegliwości, które odczuwają dyskomfort fizyczny lub chcą zmienić wygląd swoich narządów płciowych, ponieważ uważają, że nie mieszczą się one w normalnym zakresie. Rozmiar, kolor i kształt warg sromowych różnią się znacznie i mogą ulec zmianie w wyniku porodu, starzenia się i innych zdarzeń. Wiele informacji na ten temat możemy znaleźć w artykułach o tematyce: labioplastyka – plastyka warg sromowych, na stronach specjalistycznych gabinetów medycyny estetycznej, takich jak Derm-Estetyka.
Plastyka warg sromowych – przeciwskazania
Operacja redukcji warg sromowych jest względnie przeciwwskazana dla kobiety, która ma aktywną chorobę ginekologiczną, taką jak infekcja lub nowotwór złośliwy; kobieta, która pali palenie tytoniu i nie chce rzucić palenia, czasowo lub na stałe, aby zoptymalizować zdolność gojenia się ran; i kobieta, która jest nierealistyczna w swoich celach estetycznych. Te ostatnie powinny być objęte poradą lub wyłączone z chirurgii labioplastycznej. Obniżenie wargowe może być wykonane w znieczuleniu miejscowym, świadomej sedacji lub znieczuleniu ogólnym, albo jako dyskretna, pojedyncza operacja, albo w połączeniu z inną, operacją ginekologiczną lub kosmetyczną.
Korekta warg sromowych
Oryginalną techniką labioplastyki była prosta resekcja tkanek na wolnej krawędzi warg sromowych mniejszych. Jedna odmiana techniki resekcji obejmuje zacisk umieszczony w obszarze tkanki wargowej, która ma zostać wycięta, w celu ustalenia hemostazy. Ta procedura jest stosowana przez większość chirurgów, ponieważ jest najłatwiejsza do wykonania. Wady techniczne techniki resekcji wargowej to utrata naturalnej szorstkości warg. Całkowite amputowanie warg sromowych mniejszych występuje częściej w tej technice, która często wymaga dodatkowej operacji w celu skorygowania. Ponadto metoda przycinania nie dotyczy kaptura łechtaczki. Deformacje kapturów łechtaczki są powszechne w tym podejściu, ponownie wymagając dodatkowej operacji korekcyjnej. Większość chirurgów plastycznych nie wykonuje tej procedury i zamiast tego preferuje podejście z wydłużonym klinem, które jest technicznie bardziej wymagające, ale daje bardziej naturalny wynik i jest w stanie nadać sromowi naturalny i proporcjonalny wygląd.
Fajny, dobrze napisany artykuł. Zaciekawiła mnie ta treść, bo sama jestem po zabiegu labioplastyki i mogę powiedzieć, że jedyne czego żałuje to tego, że tak długo zwlekałam z decyzją o zabiegu, bo bardzo długo zmagałam się z problemem przerośniętych warg sromowych. Utrudniało mi to codzienne życie, a teraz na nowo cieszę się swoim ciałem 😉 Polecam wszystkim kobietom, nie ma się czego wstydzić i bać!